Fundacja
Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21”
Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „OKULISTYKA 21” wykorzystuje wiedzę i doświadczenie światowej klasy ekspertów w zakresie zapobiegania i leczenia krótkowzroczności u dzieci. Nasz wiodący ekspert, profesor Andrzej Grzybowski, bierze udział w przygotowywaniu standardów Amerykańskiej Akademii Okulistycznej oraz Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Dostarczamy wiarygodnej i aktualnej wiedzy oraz przedstawiamy najnowsze wyniki badań naukowych dotyczących widzenia dzieci. Jesteśmy niezależni od firm oraz grup marketingowych zainteresowanych sprzedażą danego produktu/oferty. Fundacja nie zajmuje się dostarczaniem technologii medycznych, dzięki czemu zachowuje pełną obiektywność.
Realizacja projektów dotyczących
krótkowzroczności u dzieci
Dla
specjalistów
Projekt „Warsztaty naukowe “Epidemiologia i leczenie krótkowzroczności u dzieci” realizowany we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Miał on na celu:
- utworzenie portalu edukacyjnego, na którym możliwa będzie wymiana wiedzy, prowadzenie konsultacji eksperckich, zamieszczania prac naukowych oraz artykułów/materiałów związanych z korekcją krótkowzroczności (www.miopia.pl)
- organizacja warsztatów na temat „Epidemiologia i leczenie krótkowzroczności u dzieci”
- Tematyka: epidemiologia, czynniki ryzyka oraz 3 strategie leczenia krótkowzroczności u dzieci tj.: rozcieńczonej atropiny, ortokeratologii i wieloogniskowych soczewek kontaktowych.
Dla
rodziców i nauczycieli
- „Krótkowzroczność – edukacja mieszkańców powiatu poznańskiego”
realizowany w 2019 roku we współpracy z Powiatem Poznańskim - „Wyjdźmy na dwór! – kampania profilaktyczna o krótkowzroczności”
realizowany w 2019 roku we współpracy z Miastem Poznań
Miały na celu przeprowadzenie szeregu inicjatyw edukacyjnych, które umożliwiały dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodzicom (zamieszkującym na terenie Miasta Poznania oraz Powiatu Poznańskiego) pozyskanie informacji, a także pogłębienie wiedzy o krótkowzroczności. Celem podjętych działań było zwrócenie uwagi na problem utraty ostrości wzroku przez dzieci i uświadomienie rodziców o groźnych środowiskowych czynnikach ryzyka. W trakcie trwania projektu „Wyjdźmy na dwór! – kampania profilaktyczna o krótkowzroczności” powstał film edukacyjny “Wyjdźmy na dwór”:
https://www.youtube.com/watch?v=mP5CeYM92cA
Projekt “Epidemia krótkowzroczności u dzieci. Co rodzic musi wiedzieć?”
Projekt został zrealizowany w 2021 roku we współpracy z Miastem Poznań Więcej na temat projektu:
miopia.pl/poznan-walczy-z-krotkowzrocznoscia-dzieci/
Materiały opracowane podczas kampanii
Doświadczenie w zakresie diagnozy i leczenia krótkowzroczności u dzieci
- od ponad 15 lat udzielanie konsultacji w Poradni Okulistyki Dziecięcej w Owińskich, przez ten okres leczenie około 200 dzieci z krótkowzrocznością za pomocą atropiny w różnych stężeniach
- liczne prace naukowe dot. epidemiologii krótkowzroczności w Polsce i na świecie oraz leczenia krótkowzroczności
- liczne wykłady oraz kursy nt. patogenezy krótkowzroczności oraz możliwości jej leczenia
- członek zespołu Task Force for Myopia Control przy Amerykańskiej Akademii Okulistycznej (AAO) od 2019 r.
- założyciel i koordynator polskiej grupy lekarzy zajmujących się leczeniem krótkowzroczności (2017)