Jesteś pracownikiem medycznym
Zakładka skierowana jest do pracowników medycznych, w tym optometrystów.
Na stronie znajdą Państwo:
- Film dotyczący najnowszych metod korekcji miopii
- Streszczenia najnowszych i najważniejszych obcojęzycznych prac naukowych dotyczących krótkowzroczności
- W sekcji Q&A mogą Państwo zadawać pytania, na które odpowie ekspert z dziedziny okulistyki. Odpowiedzi zostaną opublikowane na stronie
Artykuły
Dokładamy wszelkich starań, aby publikować rzetelne i sprawdzone artykuły popularnonaukowe na tematy związane z okulistyką.
Streszczenia artykułów naukowych
Q&A
Okulary nie rozleniwiają wzroku, pozwalają dobrze widzieć. W wielu badaniach udowodniono, że brak korekcji lub za mała korekcja powoduje szybszą progresję wady.
Okulary służą do korekcji wady wzroku, która nie jest chorobą, więc nie wymaga leczenia. Wady wzroku powinny korygowane po to by móc dobrze i komfortowe widzieć. W przypadku krótkowzroczności obraz, który powinien powstawać na siatkówce powstaje przed siatkówką. Wiec przed oko wstawiamy soczewkę ujemną, która przesunie obraz na siatkówkę. Moc soczewki jest dostosowana do wady wzroku.
Tak, oczy dziecka są dostosowane do soczewek kontaktowych.
Noszenie soczewek kontaktowych wymaga umiejętności ich zakładania i zdejmowania oraz ich pielęgnacji – stosowania specjalnego płynu do soczewek oraz umieszczania ich w pudełku na soczewki. Przyjmuje się, że dziecko, które radzi sobie z podstawowymi obowiązkami szkolnymi oraz dba o higienę poradzi sobie z soczewkami kontaktowymi. Ważniejszy jest poziom odpowiedzialności dziecka niż jego wiek.
W każdym wieku, także dorosłym długie spędzanie czasu przed ekranami może wpływać niekorzystnie na wzrok. Dlatego zaleca się jego ograniczanie, jeśli to tylko możliwe. Podczas korzystania z ekranów należy robić częste przerwy (zasada 20/20/20) oraz trzymać ekran w odległości co najmniej 30 cm od oczu. Zasada 20/20/20 oznacza, że co 20 minut powinniśmy przez 20 sekund patrzeć na obiekt z odległości 20 stóp (6 metrów) by pozwolić oczom się zrelaksować.
Według Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego każde dziecko powinno zostać poddane badaniu wzroku, co najmniej w 3. – 4., 6. – 7., 12. – 13. roku życia. Jednak według zaleceń wielu okulistów badanie powinno być wykonywane co roku.
Przeprowadzenie korekcji laserowej jest możliwe dopiero po zakończeniu wzrostu gałki ocznej oraz jej rozwoju. Gałka oczna powinna osiągnąć docelową długość w wieku 16- 17 lat. Jednak wzrost krótkowzroczności oznacza także wzrost długości gałki ocznej. Coraz częściej ten proces jest wydłużony. By wada była usunięta na stałe i by zabieg nie musiał być powtarzany, wada musi być ustabilizowana. Jako umowną dolną granicę przyjmuje się wiek 21 lat, jednak ten wiek jest ustalany indywidualnie u każdego pacjenta. Oznacza to, że przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku nie jest możliwe u dziecka.
Zadzwoń pod numer +48 533 330 956, jeśli jest to pilne.
Twój osobisty opiekun chętnie odpowie na każde pytanie dotyczące krótkowzroczności.
*Dlaczego ta zgoda jest konieczna?
Zobacz więcej